فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوبچه نوع برنجی بخریم؟

۸/اسفند/۱۳۹۶
منابع ومقالات -
بدون دیدگاه

چه نوع برنجی بخریم؟ این روزها پیدا كردن برنجی كه یاد برنج های ایرانی  اصیل را در یادمان زنده كند، كار سختی شده است.

در حال حاضر بازار برنج در انحصار محصولاتی است كه از كشورهای دور و نزدیك به ایران می آیندو قیمت نسبتا مناسبشان طرفداران آنها را هم زیاد نموده است.

بیشتر این برنج ها خوب قد می كشند، بعضی هایشان هم عطر خوبی دارند اما اغلب آنها بعد از پخت طعم ندارند ومانند دانه های پلاستیكی، سفت می شوند.
 
تقلب هم در بازار برنج فروشی زیاد است و حتی اگر دقت هم نمایی، باز برنج های مخلوط به اسم برنج یكدست را به خانه می بری ولی با این همه راه هایی وجود دارد كه با استفاده از آنها می توان برنجی با كیفیتی مناسب را انتخاب نمود.

برنج كهنه بهتر از برنج نو
 
همیشه می گویند برنج كهنه بهتر از برنج نو است برای همین برنج های قدیمی گران تر از برنج های محصول امسال هستند.

علت این مساله نیز این است كه برنج هم،مانند هردانه دیگری در ابتدا مقداری آب دارد كه بعد از برداشت و خشك كردن آن، آب درونش تبخیر می شود.وقتی دانه برنج خشك، سفت و فشرده باشد هنگام پختن به خود آب جذب می كند و حجمش اضافه می شود.
 
از یك پیمانه برنج ری دار خوب حدود 3 پیمانه چلو درمی آید. این در صورتی است كه برنج نمدار ری نمی كند. برای همین است كه صرف با خرید برنج كهنه است و طبیعتا نتیجه ای نیز كه از آن حاصل می شود، بهترمی باشد.

چه نوع برنجی بخریم؟

ولی تشخیص دادن این كه چه برنجی مرغوب است، خودش تخصص می خواهد ولی یك اصل كلی می گوید برنج اعلای انباری، خشك، باریك، سخت و نیمه بلوری است و زیردندان به آسانی خرد نمی شود. پس هنگام خرید برنج چند دانه از آن را زیر دندان له كنید و وقتی این كار با سختی انجام شد، معلوم است كه برنج نو نمی باشد.

برای تشخیص عطر و طعم برنج نیز یك مشت كوچك از آن را بین كف دو دست خوب بمالید  ویا به اصطلاح «ها»كنید ، و سپس بو بكشید اگر برنج عطر داشته باشد خودش را نشان می دهد. این كار را به روش دیگری نیز می توانید انجام دهید یعنی چند دانه از برنج را در دهان ریخته بجوید و مزه آن را بچشید.
 
بیشتر برنج های موجود در بازار دانه های شكسته یا به اصطلاح نیمدانه دارند كه بعد از پخت بر كیفیت برنج اثر می گذارند.

پس اگر می خواهید برنجی یكدست و بدون نیمدانه داشته باشید كمی از آن را در كف دست بریزید و سپس دقت كنید كه از بین دانه ها چند درصد نیمدانه است.

با این آزمایش یكدست بودن برنج (یعنی مخلوط نبودن) را هم می توانید معلوم نمایید، این نكته مهمی است و یكدستی برنج بسیار اهمیت دارد زیرا مدت پخت هر برنج با نوع دیگر فرق دارد و برنج مخلوط را نمی توان خوب از آب درآورد.

نگه داری برنج

بعد از خرید برنج نوبت به رعایت نكاتی ظریف برای نگهداری بهتر از آن می رسد. یادتان باشد برنج باید در جای خشك انبار شود.

گرمای عادی تابستان به برنج صدمه نمی زند ولی رطوبت آن را خراب می كند پس محل انبار كردن برنج باید دور از هرگونه آب و رطوبت باشد.

انواع آفت ها ممكن است داخل برنج شوند، از آن تغذیه كنند و درون دانه های آن تخم بگذارند.برای جلوگیری از حمله این آفت ها می توان مقداری نمك كوبیده روی برنج ریخت وآن را زیرو رو نمودتا لایه ای از نمك روی دانه های برنج را بپوشاند.

همچنین می توان روی ظرف برنج را با پارچه پوشاند تا هم بخار آب از آن خارج شود و هم آفت تازه ای داخل آن نشود.

شالی کوبی امین

شالی کوبی امین : کارخانه شالیکوبی امین با برند  iranricemill آماده ارائه خدمات فروش انواع : برنج طارم / برنج شیرودی / برنج شمالی / برنج چینو / برنج ایرانی / برنج ندا / برنج طارم سنگی  با بهترین کیفیت می باشد.

 

برچسب ها: چه نوع برنجی بخریم؟ خرید برنج از کارخانه چه برنجی بخریم؟ برنج چی بخریم؟ برنج و خرید برنج مرغ انتخاب برنج مرغوب خریدبرنج ایرانی برنجدیدگاه
دیدگاه شما :