فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوبآفات و بیماری برنج

۱۶/آبان/۱۳۹۶
منابع ومقالات -
بدون دیدگاه

آفات و بیماری برنج  : محصول برنج نیز مانند محصولات دیگر دچار بیماری ها و آفت ها می شود .

آفات و بیماری برنج

بیماری بلاست برنج یکی از بیماری­های مهم قارچی در مناطق برنج ­خیز می­ باشد. لکه­ های بوجود آمده ناشی از بیماری روی برگ بیضوی یا دوکی شکل هستند که مرکز لکه­ ها خاکستری بوده و حاشیه قهوه­ای می ­باشد.

در ارقام حساس لکه ­ها در شرایط مرطوب بزرگ شده گاهی ممکن است چند لکه بهم وصل شده و موجب سوختگی و پژمردگی برگ شوند. لکه ­هایی که بر روی ساقه، برگ و یا دم خوشه و دانه تشکیل می ­شوند اغلب گرد بوده سبب پوسیدگی گره و گردن و دم خوشه می ­شوند و در صورت پیشرفت بیماری خوشه و سنبله به رنگ سفید مایل به خاکستری در می­ آید.

مبارزه زراعی

کاشت ارقام متحمل، بذرگیری از نقاط سالم مزرعه، کاشت زودهنگام و اجتناب از مصرف بیش از حد کود ازته.

مبارزه شیمیایی: مبارزه شیمیایی در مرحله رویشی، از اوایل پنجه ­زنی تا حداکثر پنجه ­زنی و در مرحله زایشی با ظهور 30-25 درصد خوشه ­ها تا قبل از سفت شدن دانه

بیم

نیم کیلوگرم

ویستا

500-400 گرم

وین

400سی سی

ناتیوو

160 گرم

هینوزان

1لیتر

ژیبرلا (پوسیدگی طوقه)

در این بیماری بوته­ ها رنگ طبیعی خود را از دست داده و طوقه سیاه رنگ می­ شود و در بندهای پایین ساقه، ریشه­ های نابجا ایجاد می ­شود.

مبارزه: بهترین راه کنترل این بیماری مدیریت آب مزرعه می­ باشد.

شیت بلایت(سوختگی غلاف برگ)

در این بیماری برنج لکه­ ها معمولاً ابتدا روی غلاف برگ­ها در نزدیکی سطح آب مشاهده می ­شود.. لکه­ ها بیضوی با حاشیه قهوه­ای که در اثر اتصال چندین لکه به یکدیگر سبب خشک شدن تمامی برگ می­ شود.

مبارزه زراعی: کاشت ارقام مقاوم، جمع­ آوری و از بین بردن بقایا، اجتناب از مصرف بیش از حد کود ازته، کاشت برنج در زمان مناسب، رعایت فاصله

مبارزه شیمیایی: تیلت 1 لیتر در هکتار و رورال اس 1 کیلوگرم

لکه قهوه­ای                                                                                                                  

در این بیماری نقاط قهوه­ای گرد یا بیضی شکل روی برگ، غلاف برگ و دانه تشکیل می ­شود.

مبارزه: استفاده از ارقام مقاوم، مصرف کلروپتاسیم در زمین­ های ضعیف، ضدعفونی بذور با یکی از قارچ­کش ­ها

آفت کرم ساقه­ خوار برنج

آفت ساقه ­خوار برنج همه ساله باعث خسارت به شالیزار­ها می­شود که با روش­های مختلف ذیل میتوان با آن مبارزه کرد:

مبارزه زراعی، مبارزه مکانیکی، مبارزه بیولوژیکی، نصب تله­ های نوری و فرمونی، مبارزه شیمیایی

1-در مبارزه زراعی در صورتی که پس از برداشت محصول زمین به خوبی شخم بخورد و محصول دومی مثل شبدر در کاهش این آفت تأثیر خوبی دارد. از بین علف­ های هرز اطراف مزرعه در هنگام آماده­ سازی مزرعه در اواخر اسفند یا اوایل فروردین هم سبب کاهش جمعیت آفت می­ شود.

2- در مبارزه بیولوژیک از زنبور تریکوگراما به منظور حفظ محیط زیست و تولید محصول سالم استفاده می­شود که جمعیت آفت در مرحله تخم را کنترل می­ کند (به صورت تریکوکارت در اختیار کشاورز قرار می­ گیرد)

3- درمبارزه شیمیایی در صورت محرز شدن میزان آلودگی که منجر به خسارت می­ گردد و در محدوده زمانی که از سوی کارشناسان با توجه به بیولوژی آفت در شهرستان تعیین و اعلام می­ گردد می­توان اقدام به مبارزه با سموم ذیل نمود.

گرانول 10 درصد دیازینون

15 کیلوگرم در هکتار

گرانول پادان 4 درصد

30کیلوگرم در هکتار

ریجنت 2/0 درصد

20کیلوگرم در هکتار

 

شالی کوبی امین : کارخانه شالیکوبی امین با برند  iranricemill آماده ارائه خدمات فروش انواع : برنج طارم / برنج شیرودی / برنج شمالی / برنج چینو / برنج ایرانی / برنج ندا / برنج طارم سنگی  با بهترین کیفیت می باشد.

 

 

برچسب ها: بیماری های برنج آفت برنج افات برنج بیماری برنج آفات و بیماری برنجدیدگاه
دیدگاه شما :