بهترین برنج شمال کدام است؟

17/دی/1399 منابع ومقالات بدون دیدگاه

بهترین برنج شمال کدام است؟ بهترین برنج شمال شامل خیل عظیمی از برنج هایی است که در شمال ایران کشت می شود. برای پیدا کردن بهترین برنج شمال ، ابتدا باید مشخص کنید که کدام پارامتر در برنج ایرانی مدنظر شماست. به عبارتی منظورتان از بهترین برنج شمال چیست؟ بهترین بودن به معنای بهترین برنج عطری ایرانی یا بهترین پخت برنج ؟ پرحجم بودن برنج یا قد کشی مناسب بعد از پخت؟ تعریف بهترین برنج برای هر شخصی متفاوت است. بنابراین ابتدا باید مشخص کنید که بهترین برنج شمال را برای چه مصرفی مد نظر دارید. بهترین برنج مصرف روزانه هر خانوار طبق سلیقه ی خانواده مبنی بر عطری بودن، پرمحصول بودن و سایر فاکتورها مشخص می شود. برای مثال برای ادارات و مجالس، بهترین برنج ایرانی ، برنجی است که بعد از پخت حجم زیادی داشته باشد.

در نهایت انواع برنج شمال به علت کشت در منطقه ای با آب و هوا و خاک حاصل خیز دارای عطر و بوی مطبوع هستند و باب میل و سلیقه هر مصرف کننده ای می باشند. برنج آستانه اشرفیه، برنج پرمحصول گلستان، برنج طارم مازندران و انواع برنج شمال در نوع خود بهترین هستند.

برای خرید برنج ، توصیه می کنیم از فروشگاه های معتبر اقدام کنید. فروشگاه اینترنتی ایران رایس میل با نام تجاری برنج فروشی دولت آبادی هم با ارتباط مستقیم با برنج کاران سعی در رساندن بهترین برنج شمال به شما عزیزان است.

برای خرید برنج شمال بهتر است با انواع برنج شمال آشنا شوید لذا مطالعه دسته بندی زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

بهترین برنج شمال کدام است؟

انواع برنج شمال

برنج های شمال کشور در استان گیلان، گلستان و مازندران کشت می شود. بهتر است بدانید که  انواع برنج ایرانی که در این مناطق کشت می شوند، مطابق شرایط آب و هوایی، جنس خاک زمین های کشاورزی، سم و کود های مصرفی و نوع رسیدگی،  از عطر و طعم مختلفی برخوردار هستند.

یعنی حتی ممکن است برنج طارمی که در مازندران کشت می شود با برنج طارم آستانه اشرفیه، عطر، طعم و کیفیت متفاوتی داشته باشد.

اسامی برنج ایرانی که در شمال کشت می شوند به شرح زیر است:

برنج هاشمی

برنج هاشمی از انواع برنج شمال ایران است که در روستایی در استان گیلان کشف شد. اما در حال حاضر در کل استان گیلان، این برنج کشت می شود.  برنج هاشمی از برنج های پرطرفدار است و سطح زیر کشت زیادی را در استان مازندران و گیلان به خود اختصاص داده است. برنج هاشمی بهترین برنج عطری ایرانی است، از این رو محبوب ترین برنج شمال نیز محسوب می شود.

برنج هاشمی پخت مناسبی دارد، از این رو مورد توجه خانواده های ایرانی است. جالب است بدانید برنج هاشمی که از بهترین برنج های شمال است، مقاومت بالایی در برابر آفات دارد. همین امر باعث شده که برنج هاشمی، از سالم ترین برنج های ایرانی انتخاب شود، زیرا که سم شیمیایی کمتری برای کست این نوع برنج لازم است.

برنج دم سیاه صدری گیلان، جزو برنج های دست بالا و اعلا به حساب می آید؛ عطر خوبی دارد و رنگ سفید دانه آن ، گویی رگه بسیار نازکی از رنگ کرم روشن را دارا می باشد.

بهترین برنج شمال کدام است؟

برنج دم سیاه گیلان

برنج دم سیاه از تبار برنج صدری است و معمولا در استان گیلان کشت می شود. برنج دم سیاه، بیشتر با عنوان برنج دم سیاه صدری معروف است. این برنج در سطح زیر کشت یکسان با برنج طارم، محصول کمتری می دهد، بنابراین از برنج طارم فریدونکنار گران تر است.

به دلیل محصول دهی پایین برنج دم سیاه، کشاورزان رغبت زیادی برای کشت آن ندارند و تنها تعداد اندکی از شالیکاران سنتی به کشت آن مشغول هستند. برنج کاران آستانه اشرفیه و لاهیجان نسبت به سایر مناطق گیلان، بیشتر به کشت برنج دم سیاه اقدام می کنند.

تفاوت برنج دم سیاه با برنج هاشمی زیاد نیست و جهات زیادی به برنج هاشمی شبیه است. اما برنج دم سیاه در مقایسه با برنج هاشمی، محصول کمتری می دهد.

برنج طارم مازندران

برنج طارم یکی از بهترین برنج های ایرانی است که در انواع مختلفی مانند برنج طارم محلی، برنج طارم زنجان، برنج طارم هاشمی و سایر عناوین موجود است. این برنج بیشتر در شمال ایران و در استان های مازندران، گیلان و گلستان کشت می شود.

برنج طارم را می توان چند بار گرم کرد و از کیفیت آن حیرت زده شد. برنج طارم مازندران از بهترین برنج عطری ایرانی است. برنج طارمی که در گیلان کشت می شود با برنج طارم مازندران، عطر و طعم یکسانی ندارد که علت آن، آب و هوا و جنس زمین های کشاورزی است.

برنج طارم هاشمی مازندران و طارم محلی از عطر و طعم بی نظیری برخوردار هستند. برنج طارم کشت دوم نیز به علت پخت خوب و عطر فوق العاده ای که دارد، طرفداران زیادی دارد.

بهترین برنج شمال کدام است؟

برنج صدری گیلان برنج مجلسی پسند

برنج صدری را می توان در زمره برنج های مجلسی دانست. زیرا این برنج پس از پخت عطر و طعم خوبی دارد و قد دانه های برنج پس از پخت، بلند و کشیده است. برنج صدری سبک است بنابراین بعد مصرف، برخلاف برنج های خارجی احساس سنگینی نخواهید کرد.

اصالت برنج صدری گیلان را با فشردن در بین دو کف دست می توانید تشخیص دهید. زیرا با این عمل مقدار یچربی روی دست خود حس خواهید کرد. بهترین منطقه برای کشت برنج صدری در شمال ایران، استان گیلان است. در نتیجه برنج صدری به برنج صدری گیلان مشهور است.

برنج شیرودی ارزان ترین برنج شمال

برنج شیرودی در بین استان های شمالی، اولین بار در استان مازندران کشت شده است. برنج شیرودی از دسته برنج های پرمحصول است. برنج شیرودی عطر و کیفیت پایین تری دارد و قیمت برنج شیرودی از برنج های طارم و هاشمی ارزان تر است. برنج شیرودی با قیمت پایین آن برای مصارف مجالس، ادارات و مراسمات گزینه مناسبی است.دقت داشته باشید که ظاهر برنج شیرودی شبیه به ظاهر برنج هاشمی است. بنابراین سعی کنید از فروشگاه های معتبر، بدون واسطه خرید کنید تا در دام سودجویان نیفتید.

برنج فجر خوش پخت و مخصوص هتل و رستوران

برنج فجر از دسته برنج های پرمحصول است که بیشتر در استان گلستان کشت می شود. ظاهر برنج فجر بسیار شبیه برنج طارم است. برنج فجر گلستان به علت عطر و بو و طعم خوبی که دارد، از قیمت بالاتری به نسبت برنج های پرمحصول برخوردار است. برنج فجر گلستان بیشتر در اماکنی که روزانه نیاز زیادی به برنج دارند، مانند رستوران، ادارات و ... مصرف می شود.

بهترین برنج شمال کدام است؟

بهترین برنج عطری ایرانی

بهترین برنج عطری ایرانی در یک استان  یا در یک شهر خاص کشت نمی شود. هر برنجی مطابق محلی که در آن کشت می شود، بهترین برنج عطری محسوب می شود. برنج هایی که در گیلان کشت می شوند از عطر و طعم خاصی برخوردارند. هم چنین برنج های مازندران، بهترین برنج های عطری در نوع خود هستند.

از طرفی عطر برنج، کیفیت برنج است و فاکتورهای کیفی را نمی توان اندازه گیری کرد. یعنی نمی توان به برنج آستانه اشرفیه یا برنج فجر گلستان نمره ای داد. اما در یک مقایسه کلی، بهترین برنج ایرانی را می توان برنج طارم محلی و برنج علی کاظمی دانست و از هر مصرف کننده ای که یک بار از این نوع برنج ها خورده باشد سوال کنید، با یکی از این دو نوع برنج، به عنوان بهترین برنج عطری ایرانی مواجه خواهید شد.

برنج گیلان بهتره یا مازندران ؟

برنج گیلان بهتره یا مازندران؟ فکر می کنید این سوال اساسا درست است؟ در واقع خیر. استان های مازندران و گیلان هر دو از آب و هوا و زیمن های حاصلخیز برای کشت برنج شمال برخوردارند.

درواقع نمی توان در مورد بهتر بودن و برتر هیچ یک بر دیگری نظر داد. مازندران و گیلان، هر دو تولید کننده مرغوب ترین و بهترین برنج ایرانی هستند. حتی نمی توانیم برنج آستانه اشرفیه گیلان را با برنج طارم محلی مازندران مقایسه کنیم. چون هر کدام در نوع خود، بهترین هستند.

اما جالب است بدانید رتبه اول تولید برنج در ایران در اختیار استان مازندران است و برنج های طارم، هاشمی، فجر، ندا و سایر انواع برنج ایرانی در این استان کشت می شود. استان مازندران با بستر مناسب، زمین های شالیزاری درجه یک و منطقه ای کوهستانی و جلگه ای بهترین برنج های شمال را تولید می کند.

هم چنین به دلیل آب و هوای مساعد، شالیکاران مازندرانی می توانند برنج کشت دوم را نیز برداشت کنند. کشاورزان استان گیلان هم در دومین رتبه تولید برنج شمال، کاسف برنج های هاشمی و علی کاظمی هستند. برنج هاشمی در گیلان بیشترین سطح زیر کشت را دارد. به دلیل آب و هوای سرد استان گیلان، امکان کشت دوم برنج وجود ندارد.

قیمت برنج شمال

قیمت برنج شمال، به نوع برنج و منطقه کشت آن بستگی دارد. درواقع  برای اطلاع از قیمت برنج شمال باید مشخص کنید از چه نوع برنجی و از چه منطقه ای می خواهید خرید کنید. زیرا قیمت برنج هاشمی آستانه اشرفیه با قیمت برنج هاشمی مازندران به دلیلی که ذکر شده، متفاوت است. برای خرید برنج شمال از فروشگاه های اینترنتی، می توانید به مقایسه قیمت بپردازید، سپس برای خرید برنج اقدام کنید.

گرانترین برنج ایرانی

گران ترین برنج ایرانی در هر استان شمال با برنج های سایر استان های ایران متفاوت است.  بنابر شرایط آب و هوایی و زمین زیر کشت، عطر و طعم برنج های ایرانی متفاوت است و در نتیجه قیمت های مختلفی دارند.

برای نام بردن از گران ترین برنج ایرانی خط کش واحدی وجود ندارد. مثلا برنج طارم دم سیاه گلستان در این منطقه از گران ترین برنج های ایرانی است یا در گیلان برنج دم سیاه صدری آستانه اشرفیه گران ترین برنج است. اما در یک مقایسه کلی می توانیم برنج صدری دم سیاه را به عنوان گران ترین برنج ایرانی معرفی کنیم.

به انتهای مطلب رسیدیدم و باید فهمیده باشید که برنج های ایرانی در نوع خود بی نظیر هستند. مخصوصا برنج های شمالی که اصلا نمی توان بین آن ها بهترین برنج شمال را مشخص کرد. سلیقه، ذائقه و طبع شماست که بهترین برنج شمال را انتخاب می کند.

برچسب ها: بهترین برنج برنج شمالی بهترین برنج ایران برنج طارم شمال بهترین نوع برنج ایرانی کدام برنج بهتر است بهترین برنج دم سیاه بهترین برنج شمال چه برنجی است انواع برنج هاشمی انواع برنج ایرانی Rice of northern Iran خرید برنج شمال از فروشگاه های اینترنتی گرانترین برنج ایرانی قیمت برنج شمال برنج گیلان بهتره یا مازندران ؟ بهترین برنج عطری ایرانی برنج فجر گلستان برنج فجر خوش پخت و مخصوص هتل و رستوران برنج شیرودی ارزان ترین برنج شمال برنج صدری گیلان برنج طارم مازندران تفاوت برنج دم سیاه با برنج هاشمی برنج طارم فریدونکنار برنج دم سیاه گیلان برنج طارم آستانه اشرفیه انواع برنج شمال بهترین برنج شمال کدام است؟ کدام برنج ایرانی بهتر است برنج دم سیاه بهتر است یا هاشمی برنج علی کاظمی بهتره یا هاشمی بهترین برنج گیلان در کدام شهر است بهترین برنج شمال کدام شهر است بهترین برنج گیلان بهترین برنج ایرانی کدام است بهترین برنج مازندران بهترین برنج ایرانی برنج گیلان بهتره یا مازندران بهترین برنج شمالدیدگاه
دیدگاه شما :