مقایسه انواع برنج ایرانی کدام بهتر است

1/آذر/1398 منابع ومقالات بدون دیدگاه

مقایسه انواع برنج ایرانی کدام بهتر است؟ یکی از مرغوب ترین برنج های موجو در دنیا برنج ایرانی می باشد که شهرت جهانی دارد. حال همین برنج ایرانی انواع مختلفی دارد و دارای کیفیت های مختلف و پخت های متنوع که همین باعث تغییر نوسان در قیمت برنج می باشد. در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا به بیان مقایسه انواع برنج ایرانی بپردازیم و برایتان بگوییم که کدام بهتر است؟ پس تا پایان این مقاله کاربردی همراه ما باشید:

برنج ایرانی در کجا کشت می شود؟

باید بگوییم بیشترین کشت برنج ایرانی در کشور به استان های گیلان و مازندران تعلق دارد به نحوی که نزدیک به هشتاد درصد تولید برنج کشور در این دو استان انجام می شود. علاوه بر این کشاورزان در استان هایی مانند گلستان، اصفهان و خوزستان نیز به کشت و برداشت برنج  مشغول میباشند. اما از آنجایی که تولید برنج در چنین استان هایی با میزان بارندگی سالانه ارتباط مستقیم دارد، نمی توان آن ها در کنار گیلان و مازندارن، زیستگاه دائمی برنج ایرانی حساب آورد. اما جالب است بدانید که یکی از بهترین برنج های موجود در بازار برنج های کشت شده در مینودشت استان گلستان می باشد که بسیار خوش پخت و خوش طعم می باشد و طرفداران بسیاری دارد.

انواع مختلف برنج از نظر طول و شکل

برنج دانه بلند :

این نوع برنج ها محکم و شفاف هستند و پس از پخته شدن نرم شده و حجم و اندازه آن نیز افزایش می یابد. این گونه بیشتر در کشور هایی مانند اندونزی و هندوستان یافت می شود.

برنج دانه متوسط :

ظاهر این گونه نرم و کاملا سفید می باشد و پس از پخته شدن، مقداری از نشاسته آن جدا و محلول در آب خواهد شد.

مقایسه انواع برنج ایرانی کدام بهتر است

برنج دانه کوتاه یا گرد :

ظاهر این گونه شباهت زیادی به نوع دانه متوسط دارد با این تفاوت که اندازه دانه های آن کوتاه تر است. اسپانیا، ژاپن و مصر بیتشرین کشت این گونه برنج را به خود اختصاص داده اند.

انواع تجاری یا اصلاح نژاد شده :

این دسته از برنج ها در نتیجه قلمه زنی انواع دانه بلند مرغوب با سایر انواع غیر کیفی برنج ها به دست می آیند که نقاط قوت نوع دانه بلند و سایر مدل ها را به صورت همزمان در خود دارد در حالی که معایب سایر نوع ها نیز در آن حذف شده است.

در این سالها برنج ایرانی بیشتر به صورت 3 مدل اول در بازار موجود بود اما به تازگی برخی تولید کنندگان داخلی نیز به فرآیند های اصلاح نژادی روی آورده اند و محصولات خود را مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا به بازار عرضه و بفرلوش می رسانند .

مقایسه انواع برنج ایرانی

از انواع برنج ایرانی میتوان به برنج هاشمی ، صدری ( برنج دم سیاه، دم زرد، دم قرمز )، برنج طارم، علی کاظمی و برنج پر محصول ( برنج شیرودی، برنج فجر، خزرو..) نام برد که در زیر به توضیح  آنها می پردازیم:

برنج هاشمی :

گونه گرم این برنج ساقه کلفت تری نسبت به گونه سرد آن دارد و به همین دلیل کرم ساقه خوار نمیتواند به آن نفوذ کند و به سم پاشی نیازی ندارد این مورد سبب میشود در بیشتر مزرعه ها به صورت ارگانیک کشت گردد. انواع برنج هاشمی در یک زمان کشت میشود ولی برداشت گونه سرد ده روز دیرتر از گونه گرم است. شکل ظاهری این دو نوع برنج تفاوتی ندارد ولی نوع سرد آن از نظر مزه و پخت بهتر از نوع گرم آن است .

مقایسه انواع برنج ایرانی کدام بهتر است

برنج صدری :

ارقام صدری از بهترین و مرغوبترین ارقام کیفی برنج بومی یا محلی کشور بوده که در استان گیلان کشت می گردد.این ارقام دارای طول زیاد و عرض کم، ظاهری کشیده، جنس گچی و رنگی سفید متمایل به کرم می باشند .

همینطور از نظر عطر، طعم و پخت بسیار عالی می باشند و در آزمون مالش بین دو کف دست، چربی بخوبی قابل لمس می باشد. در حال حضر نوع دم زرد و دم قرمز آن به دلیل بهره برداری پایین نسبت به نوع دم سیاه کم تر کشت میشود. برنج صدری دم سیاه گیلان کشت بعد از پخت قد و عطر و طعم بسیار عالی دارد و مخصوص مشتریان سخت پسند است .

برنج طارم :

نام برنج طارم برگرفته از یک محل در استان زنجان است که از قدیم این برنج به صورت انبوه در آن جا کشت میشد. در حال حاضر این برنج در استان گیلان و مازندران نیز کشت میشود. برنج طارم همانند برنج هاشمی به دو گونه گرم و سرد تقسیم میشود . به نوع زودرس آن گرم و دیر رس آن سرد گویند. شکل ظاهری طارم نسبت به نوع صدری کمی کوتاه و چاقتر، جنس گچی، دارای رنگ سفید متمایل به کرم است. عطر و طعم بی نظیر آن باعث شده طرفداران زیادی را جذب خود نماید .

برنج علی کاظمی :

برنج علی کاظمی در سال 1360 توسط فردی بنام آقای علی کاظمی از روستایی در فومن کشت شد و طی هفت سال به تولید انبوه رسید. این برنج عطر و طعم خوب و نسبت به برنج صدری و هاشمی قد کوتاه تری دارد و چون ریشه آن از برنج بینام گرفته شده است مانند برنج پر محصول ممکن است ظاهر دلچسبی نداشته باشد ولی پخت خوب آن ضعفش را جبران نموده است .

برنج پر محصول :

برنج پر محصول به برنجی گفته میشود که طی مراحلی اصلاح نژاد شده است و بعد از کشت معمولا نسبت به برنج های دیگر چند برابر برداشت میشود و از کیفیت پایین تری برخوردار هستند . برنج پر محصول نیز انواع مختلفی دارد که شامل مواردی همچون: برنج شیرودی، برنج فجر، برنج خزر می باشد.

مقایسه انواع برنج ایرانی کدام بهتر است

کدام برنج ایرانی بهتر است؟

باید بگوییم بهترین برنج ایرانی چه از نظر عطر، طعم،سبکی و طول دانه بی شک برنج صدری دم سیاه است. بعد از برنج صدری، برنج هاشمی در رده دوم قرار دارد که دارای عطر و طعم بسیار مطلوب و طول دانه های هم بلند است اما نه به اندازه برنج صدری. پس اگر برنجی می خواهید که علاوه بر سایر ویژگی ها طول دانه ی بسیار بلندی داشته باشد می توانید از برنج صدری استفاده کنید.

گران ترین برنج ایرانی کدام است؟

در حال حاضر  باید بگوییم بدون درنظر گرفتن برنج های دودی، برنج صدری دم سیاه گران ترین برنج ایرانی محسوب می شود. بعد از آن به ترتیب برنج طارم و برنج هاشمی گرانترین برنج های ایرانی هستند. عوامل بسیاری بر روی قیمت برنج تاثیر می گذارند اما از مهمترین آنها می توان به:

  • میزان عرضه و تقاضا در بازار
  • نوع و رقم برنج
  • منطقه کشت برنج
  • ارگانیک بودن برنج
  • بوجاری و یا بوجاری نشدن برنج
  • محل عرضه
  • تعداد واسطه ها
  • بسته بندی
  • و… اشاره کرد.

چطور برنج یکدست و مخلوط را تشخیص دهیم؟

نکته مهم هنگام خرید برنج ایرانی حتی از نوع مرغوبش این است که محصول از یک نوع باشد و به اصطلاح قاطی نداشته باشد. اگر برنج قاطی داشته باشد، پخت آن هم سخت می‌شود و تا خانم‌های خانه‌دار روش پخت آن به دستشان بیاید، برنج به ته کیسه رسیده است! برای تشخیص برنج خوب و اصیل کافی است مقداری از آن را کف دست بگیرید و با دقت برنج‌ها را ببینید که یک اندازه و یک رنگ باشند. اگر جنس برنج باریک و استخوانی است، همه دانه‌ها باید این جوری باشند.

اگر برنج کهنه می‌خرید همه آن‌ها به یک اندازه تیره باشند. اگر دانه سالم می‌خرید ببینید برنج شکسته و خردشده و پوک وجود نداشته باشد. حالا که برنج را می‌بینید توجه کنید که کپک نزده باشد و آفت نداشته باشد. همچنین همان آزمایش دستی سنجش عطر و بو این جا هم به کار می‌آید. برنج مخلوط عطر کمتر و متفاوت‌تری دارد.

برچسب ها: برنج دانه کوتاه یا گرد انواع برنج ایرانی قیمت برنج هاشمی خرید برنج هاشمی برنج هاشمی برنج پر محصول برنج علی کاظمی برنج صدری خرید برنج ایرانی قیمتبرنج ایرانی برنج ایرانی کدام برنج ایرانی بهتر است؟ گران ترین برنج ایرانی گران ترین برنج ایرانی کدام است؟ قیمت برنج طارم خرید برنج طارم خرید برنج کهنه قیمت برنج کهنه برنج طارم برنج کهنه خرید برنج یکدست برنج یکدست مقایسه انواع برنج ایرانی کدام بهتر است برنج دانه متوسط برنج دانه بلنددیدگاه
دیدگاه شما :