راهنمای تشخیص برنج شمال مرغوب

8/خرداد/1400 منابع ومقالات بدون دیدگاه

راهنمای تشخیص برنج شمال مرغوب : برای انتخاب یک محصول با کیفیت برنج ، در دسترس بودن اطلاعات در این زمینه به شما کمک زیادی می کند تا در هنگام خرید برنج اشتباه نکنید. امروزه خرید برنج شمال با کیفیتی که ما را به یاد برنج اصلی ایران بیندازد به یک کار دشوار تبدیل شده است. زیرا در حال حاضر نمونه های زیادی از برنج در بازار وجود دارد که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه برنج شمال هستند اما پس از پخت و پز کیفیت مطلوبی را که انتظار دارید نخواهید برد. اکنون بازار برنج در انحصار محصولاتی است که از دور و نزدیک ایران به کشورها می آیند و قیمت های نسبتاً مناسب آنها نیز طرفداران آنها را افزایش داده است. اکثر این برنج ها به خوبی رشد می کنند ، بعضی از آنها عطر و بوی خوبی دارند اما بیشتر آنها بعد از پخت طعم ندارند و مانند دانه های پلاستیکی سخت می شوند. کارخانه برنج ایران رایس میل برنج اصیل شمال را با قیمت مزرعه و بدون واسطه برای شما ارسال می کند. برای اطمینان از اصل بودن برنج می توانید درخواست ارسال نمونه دهید و یا مقدار کمی از برنج را خریداری کنید.

برنج کشت امسال بخریم یا کشت قدیم ؟

هنگام خرید برنج ایرانی ، اگر احتیاط نکنید ، برنج مخلوط به نام برنج ایرانی را به خانه می برید. روش هایی برای انتخاب برنج با کیفیت مناسب وجود دارد. نکته ای که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که برنج قدیمی بهتر از برنج جدید است ، بنابراین برنج قدیمی نسبت به برنج امسال گران تر است. دلیل این امر این است که برنج مانند هر دانه دیگری در ابتدا آب کمی دارد که پس از جمع آوری و خشک شدن ، آب داخل آن تبخیر می شود. وقتی دانه برنج خشک ، سفت و فشرده باشد ، هنگام پخت آب را جذب می کند و حجم آن افزایش می یابد و به اصطلاح در بخار پز می شود و رشد می کند ، اما برنج امسال برداشت می شود زیرا موجود نیست و هنوز رطوبت موجود است دانه های برنج ، در حین پخت خوب باز نمی شود.

به یاد داشته باشید که برنج مرغوب علاوه بر داشتن تمام این خصوصیات ، طعم نسبتاً شیرینی دارد و نشاسته آن زیاد است. از یک فنجان برنج خوب حدود 3 فنجان چلو دریافت می کنید. به همین دلیل صرف خرید برنج به سبک قدیمی است و البته نتیجه بهتر است. اما برای درک اینکه برنج با کیفیت خوب چیست ، نیاز به تجربه است ، اما یک اصل کلی این است که برنج ذخیره سازی زیادی دارد ، خشک ، نازک ، سخت و نیمه بلوری است و پوست به راحتی نمی شکند. بنابراین هنگام خرید برنج ایرانی ، چند دانه زیر دندان خرد کنید و وقتی این کار به سختی انجام می شود ، مشخص است که برنج جدید نیست.

ما یک جمله داریم که هیچ ارزان بودن بی علت نیست. اگر برنج ایرانی بسیار ارزان بود ، در کیفیت آن شک کنید

طعم و رایحه خوب برنج شمال

برنج شمال با مارک های مختلفی به بازار عرضه می شود. برنج هاشمی ، برنج صدری ، علی کاظمی ، برنج ندا ، خزر ، برنج طارم ، برنج شیرودی و ... معروف ترین برنج است. برنج با توجه به نوع بذر خود به دو دسته پر محصول و کم محصول تقسیم می شود ، به عنوان مثال برنج هاشمی و صدری به دلیل عملکرد خوب در گروه برنج پر محصول قرار می گیرند. در همین حال ، برنج هاشمی گیلان ، اگر منشا آن در بازار یافت شود ، به عنوان یکی از محبوب ترین محصولات برنج شناخته می شود ، زیرا بعد از پخت خوب رشد می کند و بلند می شود ، عطر خوبی دارد و می توانید آن را بدون خورشت امتحان کنید. برای تشخیص عطر و طعم برنج ، یک مشت کوچک از آن را بین کف دست خود بمالید و آن را با دهان - یا به اصطلاح "ها" کنید و سپس بو کنید ، اگر برنج عطر دارد ، نمایش داده می شود. می توانید این کار را به روش دیگری انجام دهید ، مانند جویدن چند دانه برنج در دهان و امتحان آن. بهتر است بدانید هنگام خرید برنج پرمحصول ایرانی باید با احتیاط وارد بازار شوید زیرا در کنار برنج ایرانی ، بازار برنج خارجی داغ و شباهت هایی که با محصول اصلی برنج ایرانی دارد باعث ایجاد مشتری می شود.

همگنی و یکدست بودن برنج

برنج مرغوب باید همگن باشد و مخلوطی از دانه های چربی و نازک ، زرد و سفید ، کوتاه و بلند یا ریز و درشت نباشد. هرچه دانه های خرد شده یا اصطلاح "نیمه دانه" بیشتر باشد ، کیفیت پایین تری دارد. بیشتر برنج های موجود در بازار دارای دانه های شکسته یا اصطلاحاً نیمه دانه است که پس از پخت بر کیفیت برنج تأثیر می گذارد. بنابراین ، اگر می خواهید یک برنج همگن و بدون نیم دانه داشته باشید ، مقداری از آن را در کف دست خود بریزید و سپس توجه داشته باشید که چند درصد آن نیم دانه است. با استفاده از این تست می توانید همگن بودن برنج (یعنی مخلوط نشده) را نیز دریابید. این مهم است و یکنواختی برنج بسیار مهم است ، زیرا زمان پخت هر برنج متفاوت است و برنج مخلوط را نمی توان به خوبی از آب خارج کرد. برنج نیمه دانه بیشتر به جای پختن چلو و سرو در یک مهمانی ، برای پخت شله زرد ، شیر برنج ، مقداری سوپ ، خورشت و مانند آن مناسب است.

راهنمای تشخیص برنج شمال مرغوب

قابلیت هضم سریع برنج شمال مرغوب

خاصیت مهم و قابل توجه برنج مرغوب ایرانی از دیگر ویژگی های مهم برنج مرغوب قابلیت هضم آسان آن است. بنابراین برنج با کیفیت خوب بلافاصله نرم می شود و در تماس با بزاق ذوب می شود ، به دلیل سبک بودن سبک دانه های برنج ، که در ارقام پر محصول کمتر دیده می شود ، و آزمایش های دیگر برای کیفیت پایین برنج ، طولانی رسیدن دانه های برنج پس از پخت و پز و افزایش حجم با GT متوسط ​​و عامل طعم دهنده آن به دلیل وجود ماده شیمیایی دو استیل در پرولین است.

مراقب آفات و حشرات برنج باشید

حفظ برنج با کیفیت به همان اندازه خرید و پخت آن مهم است. باید بدانید که کیسه برنج باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. پس از مدتی ، هنگام استفاده از برنج ، ممکن است متوجه شوید که حشرات جای خوبی در کیسه برنج دارند. آفات همیشه تهدید بزرگی برای محصولات برنج هستند. در گذشته از قرصی به نام قرص برنج برای محافظت از این محصول استفاده می شد ، اما بد نیست بدانید که هرگونه تماس با این قرص چه از طریق استنشاق و چه از طریق پوست و غذا باعث مسمومیت می شود. اما متأسفانه برخی از عطاری ها هنوز آن را می فروشند. شاید بهترین راه خرید مقدار کمتری برنج باشد تا از این محصول دچار مشکل آفات نشوید.

برای جلوگیری از حمله این آفات می توانید کمی نمک خرد شده روی برنج بریزید و آنرا زیر و رو کنید تا یک لایه نمک روی دانه های برنج بپوشاند. پوشاندن کاسه برنج با حوله برای از بین بردن بخار آب و جلوگیری از آفات تازه نیز ممکن است.

نحوه نگهداری پس از خرید برنج

به خاطر داشته باشید کیسه ها یا سطل های برنج را در محلی عاری از رطوبت ، خنک و مخصوصاً خشک نگهداری کنید تا رطوبت داخل دانه ها بخار شود.
از چیدن کیسه ها خودداری کنید.
برای عبور هوا بین هر کیسه فاصله بگذارید.
افزودن کمی نمک و چند حبه سیر همراه با چالش های تصادفی و هوادهی از بروز آفات جلوگیری می کند.
به هیچ وجه از قرص های شیمیایی استفاده نکنید.
برچسب ها: تشخیص برنج دم سیاه تشخیص برنج تقلبی تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب راهنمای تشخیص برنج شمال مرغوبدیدگاه
دیدگاه شما :